Přirozeně silná imunita a vnitřní prostředí 1. část

Biologický terén, evoluční biologie a medicínská praxe na počátku 20. století: Úvod do terapie mořskou plazmou Reného Quintona 

 

Holističtí terapeuti, kteří získali vzdělání v teorii biologického terénu, se shodnou na tom, že je významné udržovat rovnováhu vnitřního prostředí. Jste-li jako já, dlouhá léta usilovně hledáte látku, která by dokázala tuto dokonalou vnitřní rovnováhu, která je pro udržení optimálního zdraví zásadní, obnovit. A právě jedinečná mořská plazma, kterou v roce 1897 objevil, načerpal a vyfiltroval René Quinton, to vše zvládne. V Evropě se v klinické praxi využívá již více než 100 let, ale jelikož zatím nebylo rozsáhlé kompendium výzkumů na toto téma přeloženo do angličtiny, zůstává v anglofonním světě téměř neznámou. 

René Quinton byl ve Francii považován za národního hrdinu. Ačkoliv byl samouk, za svůj život vystřídal kariéru výzkumníka, objevitele, vynálezce, fyziologa, válečného hrdiny, letce, spisovatele a filantropa – jednalo se o skutečně renesančního člověka. Jeho teorie si však ve vědecké obci získaly zastánce a podporovatele až po jeho smrti. 

Quinton objevil spojitost mezi biologickým terénem, infekčními nemocemi a chronickými chorobami, která byla vědecky potvrzena až v průběhu posledních dvaceti let. Při léčbě zánětlivých onemocnění dodržoval přísné hygienické zásady dlouho předtím, než byly jeho teorie a klinická pozorování potvrzeny moderním výzkumem. Obdobně jako v případě Einsteina či da Vinciho, jejichž teorie byly považovány za radikální (či dokonce scestné) do chvíle, než se prokázala jejich převratnost, se nakonec i teorie Quintonovy ukázaly jako správné a jejich autor začal být považován za vizionáře. 

Většina holistických terapeutů zná dobře Béchampovy a Bernardovy práce, ale většina z nich ani netuší, že to byl právě René Quinton, kdo díky svým studiím o mořské plazmě sehrál klíčovou úlohu při formulování teorie biologického terénu a jejím uvedení do klinické praxe. Quinton se nespokojil s planým teoretizováním o biologickém terénu – snažil se nalézt způsob, jak jej navrátit do dokonalé rovnováhy. 

 

René Quinton, choroboplodné zárodky a biologický terén 

V uplynulém století se západní medicína soustředila na boj proti patogenům. Nicméně sám Louis Pasteur, otec moderní patologie, na smrtelném loži uznal, že klíčem ke zdraví je homeostáza, když pronesl: „Bernard má pravdu. Mikrob není nic, terén je všechno.“ Mladý René Quinton zahájil svá studia fyziologie právě v době, tato zásadní debata byla v plném proudu. Za jeho mládí začínala vědecké myšlení ovlivňovat Darwinova evoluční teorie. Myšlenka, že veškerý život na planetě Zemi vzešel z jednobuněčných organismů žijících v oceánu, Quintona doslova fascinovala. Na základě Darwinových raných pozorování si položil otázku: „Kde se vlastně zrodil veškerý život?“ Hledání odpovědi ho zavedlo ke zkoumání jedinečného prostředí oceánů. 

Nalezl zde plankton, jednobuněčný živoucí mikrokosmos. Při pátrání po vztahu mezi prostým jednobuněčným planktonem a neuvěřitelně složitou buněčnou strukturou lidského těla Quinton narazil na ohromující vlastnosti oceánské vody, v níž se obří kolonie planktonu vznášely. Zjistil, že plankton při pohybu vylučuje tekutinu, která má po smísení s okolní mořskou vodou výrazný účinek na lidské zdraví. Nazval ji mořskou plazmou a v roce 1897 vyvinul protokol pro její získávání, zpracovávání a podávání. Výsledky byly ohromující. 

Při cestách po celém světě léčil nemocné látkou, která rychle vešla ve známost pod názvem Quintonova plazma. Úspěšně s ní pomohl tisícovkám lidí trpícím širokým spektrem zdravotních neduhů souvisejících s narušeným biologickým terénem. Seznam onemocnění, na jejichž léčbu má Quintonova plazma pozitivní vliv, je úctyhodný. Proč? Protože mořská plazma je pro homeostázu zásadní – jedná se o argument přírody ve prospěch teorie biologického terénu. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení